منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم - تلفن : 31317558 - 031
پوستر

وحشت از پرواز

آیا شما از سوار شدن به هواپیما می ترسید؟ منظورمان از ترس از هواپیما با این شرایط ناوگان هوایی کشور نیست؛ بهتر است بپرسیم آیا شما از بالارفتن از نردبان می ترسید؟ از رفتن به لبه پشت بام دچار احساس اضطراب می شوید؟ اگر این طور است احتمالا شما دچار بیماری ترس از ارتفاع هستید.

علائم فوبیا عبارتند از:1) تنگی نفس یا تپش قلب2) تعریق زیاد3) از دست تعادل4) حالت تهوع5) لرزیدن (لرزش)6) اختلال در دیدن و شنیدن7) اضطراب

وحشت از پرواز: چه طور درمان میشود ؟بهترین راه درمان یک ترس، مواجه شدن با آن است. وحشت از پرواز خیلی خوب درمان میشود، خصوصاً به کمک یک نیروی خارجی. ایزابل داوید، متخصص وضعیت استرس هوایی در ایر فرانس به ما اعلام میکند 85% از کسانی که دورۀ «ضد استرس» را میگذرانند، میتوانند بر ترس شان از پرواز غلبه کنند.

برای مقابله با وحشت از هواپیما، هواپیما را رام کنیداز نظر ایزابل داوید قبل از هر چیز، وقتی که میخواهیم بر ترس مان از پرواز غلبه کنیم، باید بدانیم که نوع ترس مان دقیقاً چیست و آن را تشخیص بدهیم. برای این امر، در ابتدا، مرحلۀ آموزشی، از یک تمرین روانی شخصی شروع میشود.

بهترین راه درمان اینگونه ترسی ، حساسیت زدایی منظم می باشد . در این روش فرد بایستی مراحلی را اجرا کند که باعث ایجاد ترس در او می شود ، در همان زمان با یادآوری یک خاطره لذت بخش از زندگی وضعیت خود را به حالت عادی می آورد و ترس خود رادور می کند ، تا به تدریج بتواند براین ترس خود غلبه نماید . به عنوان مثال بایستی ابتدا چشمان خود را ببندد و تجسم نماید که از یک مکان بلند بالا می رود ( زمانیکه تجسم طبیعی باشد ، بدون شک همانند وضعیت واقعی فرد را دچار ترس و اضطراب می کند ) ، سپس با شروع شدن اضطراب تجسم خود را قطع می کند و خاطره ای زیبا و آرامش بخش اززندگی خود را به یاد می آورد .

با این عمل باعث می شود که یک امر مطلوب در کنار امری نامطلوب قرار بگیرد و به تدریج حساسیت و ترس از آن از بین برود . پس از چندین بار تکرار این مرحله و از بین بردن ترس به هنگام تجسم ، نوبت به انجام مراحل به صورت واقعی می باشد . البته در این وضعیت نیز ما بایستی سلسله مراتب را رعایت کنیم ، یعنی در ابتدا از محل ها و ارتفاعات کوتاه ، به همراه یکی از دوستان و اقوام شروع به بالا رفتن می کنیم و سپس به تدریج همراه حذف می شود و مکان نیز بلند تر می گردد . البته فراموش نشود که در هر مرحله با تشدید استرس مرحله قطع و با بستن چشم شروع به یادآوری خاطره لذت بخش زندگی می کنیم و هر مرحله را چندین بار تکرار کرده ، تا زمانیکه کاملا ترس از بین برود .

در این رابطه توصیه می شود که حتما با یک فرد متخصص درمان اختلالات اضطرابی مراجعه نمایید ، بدون شک ایشان بهتر می توانند شما را راهنمایی و تمرینات را دنبال نمایند ، تا سریعتر بر این ترس خود غلبه نمایید .ایزابل داوید این نکته را هم اضافه میکند که: «سپس، بعد از پایان دوره فرد باید خیلی سریع سوار هواپیما شود و سفر هوایی داشته باشد، بعد از آن هم باید دفعات متوالی چندین پرواز داشته باشد.»


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم موبایل ۰۹۱۳۱۷۰۷۲۵۴
تلفن : 31317558 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درباره دکتر میردامادی

دکتر مطهره میردامادی دانش آموخته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است . اوپس از اتمام دوره پزشکی عمومی وارد دوره دستیاری تخصصی در رشته اعصاب و روان این دانشگاه شد و در سال 1388 بورد تخصصی این رشته را با موفقیت کسب کرد.

سپس دوره های تخصصی زوج درمانی و روانکاوی را زیر نظر اساتید برجسته کشوری طی کرد .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465