منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم - تلفن : 31317558 - 031
دکتر مطهره میردامادی | متخصص اعصاب و روان | ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع یا آکرو فوبیا بیماری نسبتا شایعی است که در افراد در درجات مختلفی دیده می شود . فوبیا ترس مرضی واژه ای است که به مجموعه ای از علائم که هنگام ترس از شیء یا موقعیتی ظاهر می شوند ، اشاره می کند افراد می توانند واکنش های ترس را به حیوانات ، موقعیت های اجتماعی یا ارتفاع نشان دهند . بیمار مبتلا به این اختلال به غیرمنطقی بودن ترس خود ، آگاه است ولی در عین حال قادر به مقابله با آن نیز نیست.

این ترس به حدی نافذ است که باعث اجتناب فرد از موقعیت های هراس آور می شود یا حداقل به سختی می تواند موقعیت مذکور را تحمل کند و در صورت مواجهه با اضطراب فراوانی در او ایجاد می کند . فرد مبتلا به ترس از ارتفاع ممکن است حتی از تصور قرار گرفتن در ارتفاع یا تصور سرگیجه ناشی از قرارگرفتن در ارتفاع نیز دچار اضطراب شود.

آکرو فوبیا یا ترس از ارتفاع یکی از رایج ترین ترس ها می باشد. که فرد در مواجه با آن قدرت تفکر و حتی ایستادن را از دست می دهد. برای بسیاری از افراد ترس از ارتفاع هنگامی که فرد در یک جای بلند مانند یک ساختمان بلند و یا در بالای کوهی که به سختی اشیاء دیده می شوند رخ می دهد.و برای برخی دیگر هنگام راه یافتن در بالکن و بالا رفتن از پله ها و ایستادن روی نردبان و یا رانندگی کردن روی پل تشدید می شود.

که در این زمان فرد با تپش قلب مواجه می شود و تعادل خود را از دست می دهد . گاهی اکروفوبیا هنگامی رخ می دهد که فرد تجربه ای ناگوار گذاشته داشته باشد. مانند سقوطی که باعث جراحت یا مرگ فردی شده باشد.درمان بسیاری از افراد مبتلا به ترس های مرضی فکر می کنند ترس شان احمقانه ، بچه گانه و ناچیز است. به همین علت اغلب سعی در پنهان کردن آن می کنند و تا وقتی که این ترس را پنهان کنند ، همچنان این مشکل وجود خواهد داشت و در زندگی محدود خواهند شد.

حتی پزشکان نیز ممکن است در تشخیص این که دردهای معده ، فشارخون بالا و ضربان تند قلب به دلیل ترس باشد اشتباه کنند خوشبختانه ، ترس از ارتفاع درمان پذیر است و بیشتر افرادی که به دنبال درمان ترس خود هستند به طور کامل بر ترس های خود غلبه می کنند. درمان ترس های مرضی نظیر ترس از ارتفاع شامل رفتار درمانی ، آموزش . استفاده از داروست و معمولا برای درمان این اختلال ترکیبی از درمان های غیردارویی و دارویی استفاده می شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم موبایل ۰۹۱۳۱۷۰۷۲۵۴
تلفن : 31317558 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درباره دکتر میردامادی

دکتر مطهره میردامادی دانش آموخته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است . اوپس از اتمام دوره پزشکی عمومی وارد دوره دستیاری تخصصی در رشته اعصاب و روان این دانشگاه شد و در سال 1388 بورد تخصصی این رشته را با موفقیت کسب کرد.

سپس دوره های تخصصی زوج درمانی و روانکاوی را زیر نظر اساتید برجسته کشوری طی کرد .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465