دکتر مطهره میردامادی

متخصص اعصاب و روان


مشاوره قبل از ازدواج

رواندرمانی فردی

اموزش فرزند پروری

بلوغ و نوجوان

زوج درمانی

بیمه های طرف قرارداد

آیا حشیش بی خطر است ؟

صمغ چسبنده ای که از گیاه شاهدانه بدست می آید را به صورت قالبی در می آورند که به رنگ سبز خاکستری و یا قهوه ای مایل به سبز است و به آن حشیش می گویند. از برگهای خشک شده نیز ماری جوانا حاصل می شود که ضعیف تر است. روغن حشیش قوی ترین فرم این ماده است. از جمله نام های رایج این ماده ماری جوآنا، گراس، علف، بنگ، جرس، Joint ، سیگاری و حشیش است.

تأثیر حشیش، ناشی از تتراهیدروکانابینول (THC) است که یک توهمزای طبیعی به شمار میرود . باید دانست که اثرات حشیش با توجه به مقدار و نوع استفاده (کشیدن یا خوردن) متفاوت است. وضعیت جسمی و سلامت فرد از جمله وزن، اندازه، خلق و خوی فرد، درجه تحمل و… فرق میکند. اثرات کشیدن حشیش در عرض چند دقیقه پس از مصرف ظاهر میشود و ۲ تا ۴ ساعت باقی میماند.

از اثرات کوتاه مدت مصرف حشیش عبارتند از :
خواب آلودگی ، قرمز شدن چشمها، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان و گلو، گشادگی مردمک چشم، مختل شدن قوه حافظه و تمرکز فکری به طور موقت، اختلال درک زمان و مکان، اضطراب، افسردگی، هیجان، تحرک زیاد، تحریک پذیری، تند مزاجی، بی قراری، پر حرفی، خنده های بی دلیل، احساس طرد شدگی، ترس و وحشت، دگرگونی و تغییر شکل فضا و زمان – اختلال در هماهنگی و تعادل در راه رفتن، احتمالا اوهام که اغلب توام با حالت پارانویایی به خصوص در مصرف مقدار زیاد آن همراه است.

عوارض بلند مدت مصرف :
1 - آتروفی ( تحلیل ) بافت مغزی
2 - استعداد تشنج
3 - آسیب ژنتیکی که فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی می کنند.
4 - اختلال فعالیت ایمنی بدن
5 - تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه ( بی نظمی قاعدگی )
6 - اختلالات اضطرابی- توهم- هذیان و دیوانگی ( در افراد با زمینه قبلی احتمال رخداد آنها بیشتر است ) .
7 - استعداد ابتلا به سرطان ریه که به علت وجود هیدروکربن های سرطانزا در دود سیگار می باشد.
8 - فقدان انگیزه در فرد برای استمرار کارهای روزمره به طوری که فرد مصرف کننده فاقد نیرو، بی حال و ظاهراً تنبل است.در افرادی که حشیش مصرف می کنند، استعداد اعتیاد به سایر مواد روان گردان بیشتر است.

چگونه کمک کنیم
مصرف حشیش امکان بروز یا تشدید حالات جنون را زیاد می کند و چنانچه چنین حالتی بروز کرد حتماً باید بیمار را به روانپزشک ارجاع داد. نیازی به تجویز دارو مگر به توصیه پزشک وجود ندارد. نکته حائز اهمیت اینکه در بعضی موارد حتی با ترک مصرف توهمها به طور دائمی باقی می ماند و این تصور که حشیش بی خطر است تصور غلط و خطرناکی است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم
تلفن : 31317558 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روانکاویاینستاگرامگالری تصاویرروابط در خانوادهاسترس و اضطرابنوروفیدبککودک و نوجوانمهارتهای ارتباطیافسردگیاختلالات جنسیخوابوسواسسردرداعتیادحافظه و تمرکزبیماری دو قطبیاسکیزوفرنیاختلال شخصیتمغز و اختلالات روانپزشکیادرس و ساعت کار مطببیوگرافی و سوابق علمیتالیفاتصفحه اصلیسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران