دکتر مطهره میردامادی

متخصص اعصاب و روان


مشاوره قبل از ازدواج

رواندرمانی فردی

اموزش فرزند پروری

بلوغ و نوجوان

زوج درمانی

بیمه های طرف قرارداد

خشم با مغز ما چه می کند

عصبانیت چطور ساختار مغزتان را تغییر میدهد؟

محققان روسی دریافتند که عصبانیت و رفتار خشونتآمیز باعث رشد سلولهای جدید عصبی در مغز شده و شدت خشم در آینده را افزایش میدهد.
محققان مؤسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو با آزمایش بر روی موشها دریافتند مغز این جانوران هنگام برنده شدن در نبرد فیزیکی تغییر کرده و نورونهای بیشتری در مناطق خاصی ا سیستم عصبی جانور پدیدار میشود که در افزایش عصبانیت در آینده تاثیر مستقیم دارد.

پس از شناختهشدن عوارض منفی خشم مثل افزایش فشار خون و مشکلات قلبیوعروقی، تأثیر این رفتار در تغییر شکل مغز و رشد سلولهای عصبی جدید ناشناخته مانده بود، بهطوریکه در این مطالعه مشخص شد پایداری در وضعیت خشونتآمیز باعث تولید سلولهای عصبی جدید در هیپوکامپ مغز میشود.

محققان معتقدند ماندن در شرایط خشونتآمیز بسیار خطرساز است، چرا که در آزمایشهای انجام شده مشخص شد موشهای نر که در طولانی مدت در شرایط تنشزا و خشونتآمیز قرار دارند در آزمایش بعدی به مراتب رفتارهای پرخاشگرانه بیشتری را بروز میدهند.

محققان روسی با قراردادن مانع شفاف بین موشهای نر در یک قفس، رفتار تنشزای آنها را بررسی کردند و سپس با برداشتن مانع به طور دورهای و در زمان مشخص، شدت درگیری و برنده نبرد را بررسی و ثبت کردند.

محققان پس از چند دوره آزمایش دریافتند که موشهای پیروز در یک نبرد، رفتارهای متمایز و با خشونت بیشتری را در نبرد بعدی از خود نشان میدهند.

گزارش این تحقیق در ژورنال Front. Neurosci

Altered Hippocampal Neurogenesis and Amygdalar Neuronal Activity in Adult Mice with Repeated Experience of Aggression


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم
تلفن : 31317558 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روانکاویاینستاگرامگالری تصاویرروابط در خانوادهاسترس و اضطرابنوروفیدبککودک و نوجوانمهارتهای ارتباطیافسردگیاختلالات جنسیخوابوسواسسردرداعتیادحافظه و تمرکزبیماری دو قطبیاسکیزوفرنیاختلال شخصیتمغز و اختلالات روانپزشکیادرس و ساعت کار مطببیوگرافی و سوابق علمیتالیفاتصفحه اصلیسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران