منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم - تلفن : 31317558 - 031
دکتر مطهره میردامادی | متخصص اعصاب و روان | چگونه استرس خود را کم کنیم

چگونه استرس خود را کم کنیم

تفکرات منفی و مضطرب کننده را چگونه از خود دور کنیم و با چه روش هایی استرس قبل از خوابمان را کم کنیم.
نتایج یک مطالعه در مؤسسه بهداشت فنلاند نشان داد حوادث استرسزا دو برابر بیشتر باعث بیخوابیهای مزمن میشوند اما راه حلهایی وجود دارد که میتواند به بیخوابی خاتمه دهد.
Hymie Anisman
پروفسور علوم اعصاب در کانادا، پژوهشگر در عصب شناسی رفتاری از دانشگاه کارلتون و نویسنده کتاب «معرفی استرس و سلامت» گفت: بیماریهایی وجود دارند که میتوانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم روی سلامت بدن و سیستم ایمنی بدن اثرگذار باشند.
وی ادامه داد: استرس بر سیستم بیولوژیکی مانند هورمونها، انتقال دهندههای عصبی، سیستم ایمنی بدن و عوامل رشد تأثیر میگذارد و زمانی که شخص استرس دارد این سیستمها برای مقابله با استرس فعال میشوند.
۱- شیر حاوی تریپتوفان است، مادهای که موجب ترویج خواب میشود، اگر شیر گرم را با عسل مخلوط کنید کمک میکند به آرامی به خواب بروید.
۲- «آلین بورفورد ماسون» بیولوژیست سلولی و نویسنده کتاب «خوب غذا بخورید تا در پیری سالم بمانید»، گفت: زمانی که استرس دارید ویتامین
C، ویتامین

منیزیم و تیروزین (اسید آمینه ضروری برای تولید دوپامین) به سرعت از بین میروند و بهتر است فرد مکملها و یک رژیم غذایی مناسب روزانه داشته باشد.
۳- از کامپیوتر در شب استفاده نکنید زیرا باعث بیخوابی میشود.
۴- یک حمام آب گرم به شما آرامش میدهد، باعث میشود درجه حرارت بدن تغییر کند و سیگنالهایی به مغز میفرستد تا بتوانید به راحتی بخوابید.
۵- ساعت شماتهدار را به طرف دیوار برگردانید زیرا نگاه کردن به آن باعث یادآوری زمان میشود و استرس را بیشتر میکند؛ چند بار بیدار شدن طی خواب شبانه امری طبیعی است و نگرانی ندارد اما نگاه کردن به ساعت، بیخوابی را افزایش میدهد.
۶- برای کارهایتان برنامهریزی کنید، زمانی که کارهایتان را به خوبی انجام دهید دیگر استرسی ندارید و زمان خواب مجبور نیستید به کارهای عقب مانده فکر کنید.
۷- از خودتان مراقبت کنید، سعی کنید استراحت کنید و کمی آرامش داشته باشید.
۸- افکار استرس زا و نگران کننده را از خود دور کنید، زمانی که قصد خواب دارید، بهتر است به چیزی فکر نکنید؛ شاید برای بار اول و دوم کمی سخت باشد اما به مرور عادت میکنید؛ سیل افکار بیفایده باعث بیخوابی و استرس بیشتر میشوند.
۹- زمانی که خوابتان نمیبرد بهتر است بلند شوید کمی راه بروید یک مجله بردارید بخوانید و سپس به رختخواب برگردید. این رفت و برگشت نیز میتواند به خواب شما کمک کند.
۱۰- در صورت لزوم عادات خود را تغییر دهید؛ برخی عادات، استرس را زیاد میکند و برخی عادتها به شما در یک خواب راحت کمک میکنند؛ برای مثال ممکن است شما روی کاناپهای که مقابل تلویزیون قرار گرفته است بتوانید به راحتی بخوابید پس دلیلی برای تغییر محل خواب ندارید، همانجا بخوابید؛ یا ممکن است روی زمین راحتتر بتوانید بخوابید یا زودتر به خواب بروید پس نیازی به خوابیدن روی تخت نیست؛ مهم راحت خوابیدن است.
۱۱- سعی کنید هنگام طلوع آفتاب از خواب بیدار شوید و خود را به بیدار شدن در ساعت مشخص عادت دهید.
۱۲- صحبت کردن با فردی که بتواند یک راهنمای خوب باشد در کاهش استرس مؤثر است و باعث آرامش میشود.
۱۳- ورزش کنید، ورزش باعث انتشار هورمونهای خوشحالی میشود، فعالیت بدنی مانند دوچرخه سواری، شنا، اسکیت، طناب زدن، پیادهروی نه تنها روحیه را بهتر میکند باعث خستگی بدن میشود. 20 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی باعث میشود تمام آدرنالینی که باعث تولید اضطراب میشود از بین برود.
۱۴- با یک متخصص خواب مشورت کنید؛ در مورد مشکلات خواب خود در یک ماه گذشته بگویید، این مشاوره میتواند به کاهش استرس کمک کند در نتیجه شب را میتوانید به راحتی بخوابید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم موبایل ۰۹۱۳۱۷۰۷۲۵۴
تلفن : 31317558 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

جلال قائمی [ 1395-04-01 ]
باعرض سلام وادب خدمت خواهر گرامی خانم دکتر میردامادی از جنابعالی به خاطر مطالب مفیدی که در کانال تلگرامی می گذارید. کمال تشکر را دارم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درباره دکتر میردامادی

دکتر مطهره میردامادی دانش آموخته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است . اوپس از اتمام دوره پزشکی عمومی وارد دوره دستیاری تخصصی در رشته اعصاب و روان این دانشگاه شد و در سال 1388 بورد تخصصی این رشته را با موفقیت کسب کرد.

سپس دوره های تخصصی زوج درمانی و روانکاوی را زیر نظر اساتید برجسته کشوری طی کرد .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465