منو اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم - تلفن : 31317558 - 031
دکتر مطهره میردامادی | متخصص اعصاب و روان | احکام شرعی در وسواس نجسی و پاکی

احکام شرعی در وسواس نجسی و پاکی

وسواس نجسی و پاکی یکی از انواع شایع وسواس است. واز انجا که مساله نجسی و پاکی با مسایل شرعی مثل نماز و رو ضه همراهی دارد نمی توانیم بدون در نظر گرفتن احکام شرعی برای درمان این نوع وسواس اقدام کنیم.

همان گونه که می دانید مشکل وسواس , موجب اختلال در بسیاری از کارهای انسان می شود. در ابتدا به بعضی از اثرات و پیامدهای وسواس در زندگی انفرادی و اجتماعی اشاره می شود:1- یکی از ضررهای جبران ناپذیر وسواس , اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر است و این خسارت بزرگی است ; زیرا بازیابی زمان از دست رفته امکان پذیر نیست .2- اسراف در مصرف آب یا چیزهای دیگر;3- صرف انرژی زیاد برای انجام کارهای تکراری ;4- بازماندن از انجام کارهای مهم زندگی ;5- از دست دادن تمرکز فکری ;6- منزوی شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعی ;7- روبه رو شدن با تمسخر و استهزای دیگران ;8- ایجاد مشکل در خانواده و آزار و اذیت برای آنها و یا کسانی که به نحوی با شخص ارتباط دارند (مانند هم اتاقی ها و...).

خداوند در قرآن مى‏فرماید که: «یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر؛ خداوند خواسته است که بر شما آسان بگیرد و نمى‏خواهد به کسى سخت بگیرد».

پیامبر (ص) فرمود:من بر دین آسانی مبعوث شده ام .

برخی از احکامی که افراد مبتلا به وسواس باید بدانند :

1-در حکم دین اسلام آمده است که باید به نجاست یقین داشته باشد تا حکم به نجاست شود، اما فرد وسواسی هنگامى که شک در نجاست مى‏کند، حکم به نجاست مى‏دهد، در حالى که دین اسلام، در شک به نجاست حکم به طهارت داده است.

2-فكر گناه تا زماني كه به مرحله عزم وعمل گناه نرسيده كار حرامي نيست. بنابراین افکار کفرالود یا افکار جنسی باعث باطل شدن اعمال نمی شوند وگناه ندارد.

3- افراد وسواسی باید حکم کثیر الشک را در مورد طهارت ونجاست وهمچنین غسل اعمال کنند.

استمرار اجرای حکم در مورد افراد مزبور (کثیرالشک ) تا زمانی است که این حساسیت بطور کلی در آنها از بین برود لازم است .

حکم کثیرالشک یعنی:کسی که زیاد شک می کند نباید به شک خود اهمیت دهد و حتی اگر یقین به نجاست هم پیدا کند نباید اهمیت دهد چون کثیرالشک است.

4-ایت الله مظاهری چیز نجسی را که با چیز دیگری برخورد کند(متنجس) را برای وسواسی ها نجس نمی دانند

متنجس براي افراد وسواسي متنجس نيست، بنابراين مثل گِلها و آبهايدر کوچه و برفهاي چند روز مانده در کوچه‏ها، گرچه يقين داشته باشد که برخورد بانجاست نموده است، براي او پاک است و مي‏تواند با همان گِلها و با همان کفشها که بهمستراح رفته است به مسجد برود، و با همان گِلها که ترشح به لباس يا بدن او کرده استنماز بخواند، و با افراد لاابالي در طهارت و نجاست، گرچه يقين داشته باشد که آنهانجس هستند، معاشرت کند و از غذاهاي آنها بخورد و حرام است که بعداً دست و دهان خودرا آب بکشد.

5- براي وسواسي حرام است در چيزهايي که وسوسه او مربوط به آنهاست دقت نمايد، بلکه لازم است بدون فکر و بدون تجسس و بدون تفحص عمل کند، و بعبارت ديگرچنان که گفته شد با بي‏اعتنايي کامل برخورد با چيزها کند تا به گفته امام صادق عليهالسلام شيطان دست از او بردارد.

6-وسواسي در نماز اگر شک يا يقين کردکلمه‏اي را غلط گفته و يا چيزي را کم يا زياد کرده است، اعتنا نکند، و وسواسي درحق الناس اگر شک کرد که مديون کسي است يا دين خود را ادا نکرده است، اعتنا نکند ووسواسي در کارهاي اجتماعي اگر نمي‏تواند تصميم بگيرد، فوراً يک طرف را انتخاب کند وبه شک خود بلکه به يقين خود عمل نکند.

7-آيت الله مكارم شيرازي در پاسخ شخصي كه از بيماري وسواسي رنج مي‏برد و به دعا و توسلات روي آورده بود، فرمود: "مشكل شما در واقع از خود شما است . مقصر اصلي خودتان هستيد .به همين دليل دعاي شما مستجاب نمي‏شود .علت اصلي آن ندانستن مسئله است. مسئله اصلي اين است كه بر شما واجب نيست يقين به طهارت و غسل و مانند آن پيدا كنيد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم موبایل ۰۹۱۳۱۷۰۷۲۵۴
تلفن : 31317558 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درباره دکتر میردامادی

دکتر مطهره میردامادی دانش آموخته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است . اوپس از اتمام دوره پزشکی عمومی وارد دوره دستیاری تخصصی در رشته اعصاب و روان این دانشگاه شد و در سال 1388 بورد تخصصی این رشته را با موفقیت کسب کرد.

سپس دوره های تخصصی زوج درمانی و روانکاوی را زیر نظر اساتید برجسته کشوری طی کرد .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465