دکتر مطهره میردامادی

متخصص اعصاب و روان


مشاوره قبل از ازدواج

رواندرمانی فردی

اموزش فرزند پروری

بلوغ و نوجوان

زوج درمانی

بیمه های طرف قرارداد

تحریک الکتریکی مغز

tDCS یک درمان بی خطر غیر دارویییک روش قدرتمند ، کاربردی و غیرتهاجمی برای بهبود اختلالات ذهنی و اختلال عملکرد مغزی محسوب میگردد.اختلالات عملکرد مغزی می تواند منجر به بروز اختلالات روانپزشکی و روانشناسی متعددی از جمله اختلال در خواب، طیفی از اختلالات اضطرابی ( دندان قروچه ، خواب گردی ،کابوس های شبانه ، اضطراب عمومی ، ترس های مرضی یا فوبیا ) ، افسردگی ، اختلال در تمرکز و توجه و بیش فعالی بشود. این اختلالات را می توان با استفاده از دارو و یا روش های غیردارویی مانند نوروفیدبک یا tDCS تحت درمان قرار داد. برخی از بیماران ممکن است به یکی از روش های فوق و برخی نیز ممکن است به ترکیبی از این دو روش عمده پاسخ درمانی بدهند .

یکی از روش های تحریک مغز (tDCS (transcranial Direct Current Stimulation یا تحریک الکتریکی از روی جمجمه است. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف ( حداکثر تا 2 میلی آمپر ) نواحی خاصی از مغز را تحریک می کنند که این کار می تواند اثرات درمانی بر جای بگذارد.

کاربردها :از tDCS در درمان اختلالاتی مانند افسردگی ، میگرن ، بازتوانی پس از سکته مغزی ، اعتیاد ، وزوز گوش ، پارکینسون ، دردهای مزمن ، اختلالات اضطرابی و اسکیزوفرنی استفاده شده است. همچنین آزمایش بر روی افراد سالم نشان داده است که این روش می تواند عملکرد شناختی آنان را بسته به منطقه ای که تحریک می شود افزایش دهد از قبیل توانایی های گفتاری و ریاضی، گستره توجه (attention span)، حافظه و ...

خطرات و عوارض جانبی : تا کنون هیچ گونه خطری در مورد استفاده از این روش گزارش نشده است. اما از آنجایی که tDCS یک روش تحریک است اقدامات احتیاطی باید رعایت شود.مواردی جزئی از عوارض جانبی نیز که می تواند حین تحریک در فرد ایجاد شود وجود دارد.این عوارض عبارتند از :سوزش پوست ، ،تهوع ، سردرد ، و خارش در زیر الکترود. در یک مطالعه اخیر که یک پروتکل بر روی 500 نفر اجرا شد تنها یک تحریک پوستی خفیف به عنوان عوارض جانبی گزارش شد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع گلدیس ، ورودی دوم ، طبقه دوم
تلفن : 31317558 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ميثم قدبيگ لو [ 1394-10-12 ]
بسيار اين روش مفيد و سودمند است و اگر ممكن ميباشد كلينيك هاي مجاز را معرفي نماييد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روانکاویاینستاگرامگالری تصاویرروابط در خانوادهاسترس و اضطرابنوروفیدبککودک و نوجوانمهارتهای ارتباطیافسردگیاختلالات جنسیخوابوسواسسردرداعتیادحافظه و تمرکزبیماری دو قطبیاسکیزوفرنیاختلال شخصیتمغز و اختلالات روانپزشکیادرس و ساعت کار مطببیوگرافی و سوابق علمیتالیفاتصفحه اصلیسایتهای دیگرسوالات پزشکیپیامهای کاربران